PÜGi õpilased ja juhendaja pälvisid õpilasleiutajate konkursil I preemia 07. detsember Juta Jaani

Teisipäeval, 5. detsembril toimus Tallinnas PROTO avastustehases Eesti Teadusagentuuri poolt korraldatud õpilasleiutajate riikliku konkursi parimate tööde autasustamine.

Põltsamaa Ühisgümnaasiumist said kutse galal osaleda 10. ja 12. klassides õppivad vennad Peeter ja Mihkel Kuusik koos juhendaja Urmas Kuusikuga ning Adavere PK 3. klassis õppiv Lilli Loviise Ange koos juhendaja Kati Nõmmikuga.

Auhinnad andis üle Eesti Vabariigi presidendi abikaasa Sirje Karis. Enne auhindade üleandmist sõnas ta: „Võidu saavutamiseks ei piisa ainult sellest, et seda väga tahta. Oma energia tuleks suunata sellele, et teha oma tööd tõeliselt hästi, näha vaeva, mitte lasta ennast probleemidest heidutada ja olla valmis vajadusel juurde õppima.“ Sellel aastal pöörati konkursiga tähelepanu keskkonnale ja selle säästmisele. Tunnustuse pälvisid 37 õpilasleiutajat ja 15 juhendajat kokku 29 silmapaistva leiutise eest, mis aitavad lahendada igapäevaseid probleeme.

Vendade Peeter ja Mihkel Kuusiku ideeks oli diiselmootoriga autode kasutamise keskkonnasõbralikuks muutmine uue turbiinfiltri abil. Turbiinfilter puhastab auto heitgaase ning seda on lihtne paigaldada. Peeter ja Mihkel Kuusik pälvisid oma idee eest gümnaasiumi vanuserühmas I preemia. Urmas Kuusik pälvis selle töö juhendamise eest juhendajapreemia ja Eesti Teadushuviarenduse Liidu eripreemia.

Peeter ja Mihkel Kuusik esitasid konkursile veel teisegi töö: „Monotiib langevari“, mida juhendas samuti Urmas Kuusik. Selle töö eest pälvisid vennad Transpordiameti eripreemia.

Urmas Kuusiku sõnul on Eesti Teadusagentuuri poolt korraldatav võistlus vabariigi mainekaim, konkursil osalemisele eelneb põhjalik eeltöö: “Leiutamise juhendamine sarnaneb uurimistööde juhendamisega. Esimese etapi moodustavad loovtöö vormis tunnitööd, kus õpilased peavad esitama ideekavandid. Sealt valitud tööde autorid saavad võimaluse osaleda vabariiklikul võistlusel. Vanemate nõusolekul algab võistlustööde vormistamine.

See ongi nii juhendajale kui juhendatavale kõige keerulisem periood, sest lisaks ideele on vaja nõutavat vormistust ja korralikku joonist. Tihti jääb töö kirjeldav osa liiga lühikeseks. Näiteks gümnaasiumi tööde puhul on nõutud ligi 10 lehekülge uurimuslikku teksti, põhikooli puhul piisaks leheküljest. Lõpptulemusena valmib koolis 10-15 tööd, mida võib saata vabariiklikule konkursile,” selgitas ta.

Õpetaja Kati Nõmmik kirjeldas, et nemad võtsid konkursist osa kogu klassiga: „Tegime kolmanda klassiga projektinädala leiutamise teemal, mille tulemusena valmisid lastel toredad tööd. Saatsin kõik tööd žüriile ning möödunud nädala reedel saime Lilli Loviisega kutse auhinnagalale.“. Õpilane mõtles välja helkurijagaja roboti, mis valmistab ja jagab külas ringi sõites helkureid, et inimesed oleksid sõidukijuhtidele rohkem nähtavad. Samal ajal koristab robot tänavatelt ka mikroprügi.

Transpordiamet oli välja kuulutanud eraldi alateema „Ohutu ja nutikas liiklemine nii teel, õhus kui ka merel“, kuhu laekus kokku 98 tööd. Lilli Loviise Ange idee „Helkurijagaja“ ja töö juhendaja Kati Nõmmik pälvisid Transpordiameti eripreemia.

Peeter ja Mihkel Kuusik lähevad gümnaasiumi vanuserühmas I preemia saajatena esindama Eestit mais 2024 Los Angeleses toimuvale teadusfestivalile “Regeneron Intel International Science and Engineering Fair”.

Eelnevatest aastatest on Põltsamaa Ühisgümnaasiumil õpilasleiutajate riiklikult konkursilt ette näidata 2017. aastal saavutatud gümnaasiumi vanuseastmes I koht, 2021. aastal võideti põhikooli vanuserühmas II ja III koht ning tänavu saavutati taas gümnaasiumi vanuseastmes I koht.

Õpilasleiutajate konkursist saab rohkem infot Eesti Teadusagentuuri kodulehelt.

Õpilasleiutajate konkursi uudis Eesti Teadusagentuuri kodulehel: Täna tunnustati 2023. aasta parimaid õpilasleiutajaid - Eesti Teadusagentuur (etag.ee)

Fotod: Eesti Teadusagentuuri Facebook-leht

Õpilasleiutajate konkursist saab rohkem infot Eesti Teadusagentuuri kodulehelt.

Fotod: Eesti Teadusagentuuri Facebook-leht