MikroTik Academy

 

Aastast 2017 on Põltsamaa Ühisgümnaasium ametlik Mikrotik Academy (MA) https://mikrotik.com/training/academy/europe/estonialink opens on new page

 

MikroTik on 1995. aastal asutatud Läti ettevõte, arendamaks ruutereid ning traadita võrgutehnoloogiaid ning on suunatud eelkõige teenusepakkujatele. 1997 tuldi turule x86 platvormil töötava RouterOS tarkvaraga. Alates 2002. aastast toodab MikroTik oma riistvara „RouterBOARD“ kaubamärgi all. 

Tänu oma tarkvara suurele funktsionaalsusele ning seadmete mõistlikule hinnale on MikroTik seadmed väga levinud. MikroTik’i kliente on praktiliselt kõikides riikides. Hetkel hõlmab tootevalik kodukasutajatele mõeldud ruuteritest ja klientseadmetest kuni 72-tuumaliste ülivõimsate enterprise klassi seadmeteni. Samuti pakutakse väga suurt valikut traadita tehnoloogial baseeruvaid seadmeid alates kodustest tugijaamadest ning klientseadmetest kuni võimsate raadiolingi seadmeteni. 

Tutvustamaks RouterOS võimalusi ning õpetamaks kasutajaid efektiivsemalt ning optimaalsemalt seadistama tarkvara ning riistvara võimalusi, on välja töötatud oma treeningprogramm. Lisaks tootepõhisele infole antakse põhjalik ülevaade ka kogu kasutusel olevatest võrgutehnoloogiast ja protokollidest laiemalt. (https://www.pcexpert.ee/et/teenus/37/MikroTik-koolitused/link opens on new page)

 

Küberkaitse õppesuuna valikkursuse "Turvalise võrgunduse alused" üheks osaks on MTCNA (MikroTik Certified Network Associate) kursuse läbimine. Kursusel käsitletakse arvutivõrkudega seotud põhimõisteid. Antakse ülevaade erinevatest arvusüsteemidest ning vaadeldakse teisendamist ühest arvusüsteemist teise. Õpitakse tundma ja eristama erinevaid võrguseadmeid ning nende otstarvet. Õpitakse IPV4 protokolli. Peale esmaste teadmiste omandamist läbivad õpilased Mikrotiki MTCNA kursuse ja saavad  võimaluse teha eksami, et omandada MTCNA sertifikaat.

 

MTCNA lühikirjeldus

Osaleja tunneb kursuse lõpuks RouterOS tarkvara ja RouterBoard tooteid. Samuti oskab seadistada, hallata, lahendada tüüpilisi probleeme ning osutada põhi teenuseid.

Kursuse sisu:

Sissejuhatus;

Winbox, Webfig;

SSH, Telnet, terminal window;

Algseadistused (DHCP klient, IP aadressid, NAT maskeraad);

Tarkvara paketid, uuendamine;

Kasutajad ja teenused;

Varukoopia ja seadistuste eksport;

Litsentsimine;

Kohandatud install (Netinstall);

Staatiline ruutimine;

Traadita ühendus, AP, klient, MAC filter, turvalisus, NV2, monitoorimise tööriistad, raadioühenduste sildamine;

DHCP server ja klient;

RouterOS tööriistad (E-MAIL, Netwatch, ping, traceroute, profiler);

Tulemüüri põhimõtted (ühenduste jälgimine ja olek, struktuur, ahelad, toimingud);

Tulemüüri filter (ruuteri ja kliendi kaitsmine);

Aadressiloendid;

NAT (sourde & destignation NAT);

QUEUE (kiiruste ja ühenduste piiramine, burst) ja tööriistad (torch, Graph, traffic monitor);

Tunnelid, PPP, IP Pool, PPPoE, PPTP, SSTP;

Sertifitseerimise eksam.

Täpsemalt - https://mikrotik.com/pdf/MTCNA_Outline.pdflink opens on new page

 

Põltsamaa Ühisgümnaasiumist on vastavad koolitused ja sertifikaadid, MTCNA kursuse õpetamiseks, saanud:

Janis Nõlvak

Avaldatud 21.02.2024. Viimati muudetud 21.02.2024.