5. –9. juunini toimus Põltsamaa Ühisgümnaasiumis koostöös Kehta kutsehariduskeskusega häkaton 11. klassi küberkaitse ja infotehnoloogia õppesuuna õpilastele.
„Lühidalt öeldes tegime kübervaldkonna kiirkursuse, kus noored said praktilisi kogemusi Windowsis, Linuxis ja Macis. Eesmärk oli õppida küberturvalisust ja -hügieeni, õpilased said kõike läbi proovida ja praktiseerida,“ tutvustas Allan Ild ettevõttest Followercase, kes koolitab ka Kehtna IT-õpilasi.
Kehtna kutsehariduskeskuse IT-valdkonna juht Ain Ellam täpsustas, et Põltsamaa Ühisgümnaasiumis toimus õpe kahe kooli vahelise koostöölepingu raames. „Õpet iseloomustab learning by doing ehk õppimine toimub tegemise käigus,“ selgitas ta kursuse eripära.
Kursuse kahel viimasel päeval osalesid kursuslased rahvusvaheliselt tunnustatud võistlusel Capture the Flag. „Selle võistluse raames saavad nad mõõtu võtta nii omavahel kui ka rahvusvaheliselt. Võistlus sisaldab ka üllatusi – asju, millele me ainult vihjasime,“ rääkis Ild võistluse viimasel päeval, viidates krüptograafia ülesannetele.
Kolm Kehtna kutsehariduskeskusega seotud juhendajat tõdesid, et nende eesmärk on anda nii oskusi kui ka teadmisi. „IT-töövaldkonnas on neid teadmisi väga vaja, aga need on kasulikud ka teistel elualadel töötades. Põhiteema on internetiturvalisus, millega toetatakse ka kogukonna teadmiste kasvu,“ tõdes Ellam.
Häkatoni esimesel päeval kontrolliti osalejate turvameetmete kasutamise teadlikkust. „Õpilased läksid lõunapausile ja kõik jätsid arvutid lahti. Igaüks oleks võinud minna ja teise info ära varastada,“ selgitas üks juhendajatest. Kogenud juhendajad nägid seda hetke õpetamise kohana ja tekitasid osalejate arvutites tähelepanu tõmbava jama. „Meil on suur pagas igasugu trikke varuks,“ tõdes Ild ja lisas, et nad tegutsesid heatahtlikult, muutes ekraanivaate natuke häirivaks ja samas naljakaks.
Küberturvalisuse vajalikkus
„Õpilased saavad baasoskused, kasvõi teadlikkus enda järelt arvuti lukustada. See oli ilmselt esimene asi, mis neil meelde jäi,“ selgitas Ild. „Näiteid reaalsest elus, et keegi näppas isikuinformatsiooni ära, on palju. Las õpivad juba varakult oma andmeid hoidma.“
„Kui sa oled riigitööl, võib selline hooletus parimal juhul lõppeda vallandamisega, hullemal juhul riigireetmise paragrahviga. Ilma naljata, selliseid süüdistusi on esitatud küll ja küll,“ tõi juhendaja välja turvameetmete kasutamise vajalikkuse.
RIA tellimusel korraldati möödunud sügisel sarnane koolitus ka Dominikaani vabariigis. „Dominikaani vabariik on IT-valdkonnas Eestist kakskümmend aastat maas, mistõttu on see ka erinevate üksuste huviorbiidis. Meie tegutseme eesmärgi nimel, et ka seal läheks asi paremaks,“ selgitas Ild.
„Kui noored õpivad küberhügieeni, annavad nad seda loodetavasti edasi ka oma vanematele ja sõpradele. Mujal on see nii toiminud,“ selgitas Ellam ja lisas, et paljud kaamerad üle maailma on kaitsmata. „Väga lihtne näide – veebikaamerat ei jäeta oma magamistoas lahti! Aga inimesed teevad seda. Kui sessioon üle võetakse, vaatab ülejäänud maailm ka, mida sa seal teed. Netis on otsingumootor olemas, mille abil saab valida suvalisi maailmas olevaid kaameraid. Vaata ja piilu, palju tahad,“ tõi IT-valdkonna juht välja.
Põltsamaa noorte jaoks lõppes häkaton kolme edukama osaleja väljaselgitamisega, diplomi ja kursusehinde saamisega. Vastavalt koostööleppele saavad kursuse edukalt lõpetanutest ka Kehtna kutsehariduskeskuse vilistlased.
Ühtlasi andsid korraldajad teada, et 7.–12. augustil toimub Kehtnas Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) korraldatav rahvusvaheline küberturbe laager CyberWizards. Laager on mõeldud 13–16aastastele tüdrukutele, kellele meeldib lahendada põnevaid ülesanded ja võtta vastu väljakutseid. Eelnev kogemus küberturbe valdkonnas või programmeerimises ei ole vajalik.
Et koolitus on toimub inglise keeles, eeldatakse kursusel osalejatelt inglise keele oskust ja valmisolekut elada nädal aega Kehtnas. Koolitus, toitlustus ja ööbimine on tasuta, ainult transport koolitusele tuleb osalejatel ise organiseerida. Täpsem laagriinfo ja registreerimisleht on leitav RIA kodulehelt.