Õpilased pälvisid tunnustuse Nutikate õpilastööde konkursil

Loomise kuupäev 16.06.2023

Eesti Tehnoloogiakasvatuse Liidu korraldatud üleriigilisel konkursil osalesid Põltsamaa Ühisgümnaasiumi elektroonika-robootika huviringi noored ja nende juhendaja Janis Nõlvak elektroonilise äratuskella projektiga.

 

„See on täiesti nullist alustatud projekt, õpilased panid selle erinevatest komponentidest kokku,“ selgitas Nõlvak ning lisas, et idee tuli õpilastelt endilt. „Neid häiris, et meil ei olnud klassis kella. Mõtlesime, et teeme siis. Sel aastal saime kella lõpuks valmis, kell on meil seinal ja töötab ilusti,“ lisas ta.

Juhendaja sõnul on elektronkell ehitatud kavalalt: see ei unusta kellaaega ära, kui juhtme seinast välja tõmmata. Nõlvaku sõnul on tulevikus plaanis teha elektronkellale ka edasiarendus, et ekraani heledus muutuks vastavalt ruumis olevale valguse hulgale.

9. klassi lõpetava Aleksander Liebenau sõnul oli elektronkella ehitamine pigem kerge ülesanne. „Võrreldes näiteks ossiloskoobi remondiga,“ tõi ta näite. Tema ülesandeks oli joota ühele elektronkella numbrile trükiplaat ning lõpus aidata ka kell kokku panna. Nõlvak lisas, et oluline oli selle projekti puhul tulemus: ese hakkas eesmärgipäraselt tööle.

Suurte numbritega elektronkell näitab tunde, minuteid ja sekundeid. Iga numbripaar on eri värvi. „Valisime kõige eredamad värvid ning eri värvi on nad seetõttu, et oleks lihtsam eristada,“ selgitas õpilane. Elektronkell on suhteliselt kerge, kaalu lisavad täispuidust liistud. „Kuna soovisime elektronkella kooli kevadnäituseks valmis saada, tellisime puidust liistud eraettevõtjalt,“ täpsustas Nõlvak.

Projektis osalenud 7.-12. klassi õpilased Dominic Arkhan Baum, Aleksander Liebenau, Robin Martti Lääts, Sander Põdra, Kevin Randmäe, Marek Saar ja nende juhendaja Janis Nõlvak said konkursil osalemise eest tänukirjad ja Metabo akukülmiku. „Mina suutsin tuvastada kuus inimest, võib-olla aitas veel keegi mingis etapis,“ viitas Nõlvak pikale valmimisprotsessile. Elektroonika-robootika ring on Põltsamaa Ühisgümnaasiumis tegutsenud neli aastat.

Üleriigilisele konkursile esitati eriilmelisi projekte: näiteks soojendatud merisigade puur, hüdrogeneraatori mudel rohetehnoloogia teemade käsitlemiseks, bonsai puu, konteineri ja aukudega lõikelaud, kummimootoriga auto ja miniatuurrakett.

Eesti Tehnoloogiakasvatuse Liidu korraldatud üleriigilise Nutikate õpilastööde konkursi eesmärk oli koguda ja levitada uudseid põnevaid ideid praktiliste õppematerjalide loomiseks, hoogustada noorte huvi tehnoloogia ja inseneeria valdkonna ning STEAM õppe osas ning populariseerida eripalgelisi rakendusi ning väärtustada loovat eneseteostust.

Viimati muudetud 01.03.2024.