Kaitseressursside Amet toetas tänavu Põltsamaa Ühisgümnaasiumit enam kui 4000 euroga, millega kõik 10. klassi õpilased said riigikaitseõpetuse tunni raames käia riigikaitsega seotud sihtkohtades, samuti katab Kaitseressursside Amet ka nende transpordikulu riigikaitselaagrisse.
Esimene sihtkoht, mida riigikaitseõpetuse tundi läbivad õpilased külastasid, oli Tapa sõjaväelinnak 8. märtsil. Põltsamaa Ühisgümnaasiumi riigikaitseõpetuse õpetaja lipnik Kaur Saar ütles, et kohapeal tehti lähemat tutvustust pioneeripataljoniga ning räägiti selle ülesannetest. Noored said teada, et selles väeosas teenides on võimalik omandada ka mootorsõiduki erinevate kategooriate juhilube.
Teise sihtkohana tutvusid õpilased 19. aprillil Ida-Virumaa kui ajaloolise sõjatandri piirkonnaga – Narva linnuses läbiti hariv programm „Narva linnuse ajalugu“.
„Liikusime muuseumis koos giidiga, ronisime torniosas ja käisime kõrgel vaateplatvormil. Kõrval oli uus muuseumiosa põnevate ja interaktiivsete eksponaatidega. Väga mitmekülgselt oli linnuse ja linna ajalugu kajastatud – kaardid, maketid, ajaloomultikas,“ kirjeldas 10. a klassijuhataja Siiri Kõrv. Ühtlasi olid eksponeeritud ka erinevate riikide sõdurite kujud – sai uudistada, millised esemed ja vormid neil olid.
„Riigikaitse seisukohast nägime kohe üle jõe Venemaad. Linnuses selgitati, kuidas sajandeid tagasi see vastasseis kahe poole vahel kujunes, Narva on pidevalt olnud lahinguväljaks erinevate poolte vahel,“ selgitas Kõrv. Ühtlasi said koolinoored teada, kuidas minevikus sai juhtuda nii, et Jaanilinna kerkis Vene kindlus.
Samuti külastati Vaivara Sinimägede muuseumit, kus saadi ülevaade piirkonna sõjalisest ajaloost ning sõjamängu raames tutvuti vana sõjatehnikaga ning harjutati õhupüssist laskmist. Jalutati ka kõrval asuvale mäele ja vaatetorni, et näha alasid, samuti koopaid ja käike, kus reaalne sõjategevus on toimunud. Õpilased said teada, et Sinimäed on looduslikult justkui pudelikael – kui tahta seal piirkonnas sõjarindega edasi liikuda, siis seda kaudu, sest ümbruses on meri ja sood.
„Vaivara Sinimägede muuseumi tegi eriliseks asjaolu, et seal lubati kõike katsuda. Mõned asjad olid küll klaasi all, aga enamikku asju saigi reaalselt puutuda,“ selgitas Kõrv. Muuseumikülastusel viitas giid ka filmile „1944“, mis sisaldab sõjastseene Sinimägedelt.
„Minu jaoks oli oluline, et noored teadvustaksid endale, kuidas on Sinimäed seotud selle maa ja rahva ajalooga,“ lisas riigikaitseõpetaja Saar.
10. klasse ootab veel ees osalemine Kaitseliidu Jõgeva maleva korraldatavas riigikaitselaagris Kirna õppekeskuses 31. maist kuni 2. juunini. „Selle peamine eesmärk on anda õpilastele teadmised ja käelised oskused, millega nad on suutelised vajadusel metsas ellu jääma, orienteeruma ja esmaabi andma,“ selgitas riigikaitseõpetaja.