15. märtsil toimus Põltsamaa Ühisgümnaasiumi Veski õppehoones karjääripäev, et suurendada noorte teadlikkust erinevatest õppimis- ja karjäärivõimalustest.
Esimese tunni ajal kogunesid 9.–12. klassid aulasse, et kohtuda Põltsamaa vallavolikogu esimehe Reet Aleviga. Ta rääkis teemal „Missugust noort on Põltsamaal vaja?“ Vallavolikogu esimees tõdes, et Eesti on miljoni võimaluse maa. „Ma julgustan teid siia tagasi tööle tulema. Spetsialistide liikumine on siin suur ja valikuid on seinast seina. Võib ka oma ettevõtte asutada. Kaugtööd saab teha. Põltsamaa on hea koht elamiseks!“ kutsus ta noori prast edasisi õpinguid kodukohta tagasi pöörduma.
Samuti oli Alevil soovitus eriala valiku osas. „Rõhutan praktika tähtsust. Kui eriala valida, tasub kaaluda, kas õppimise kõrvalt oleks võimalik seda ka praktiseerida.“
Edasi jätkus karjääripäev kõrgkoole tutvustavate töötubadega. Põltsamaa Ühisgümnaasiumis tutvustasid erialasid, õppekorraldust, stipendiumi saamise võimalusi jm õpingutega seotud teemasid üheksa õppeasutust: Eesti Maaülikool, Tartu Tervishoiukõrgkool, Tartu Ülikool, TalTech, Viljandi Kultuuriakadeemia, Sisekaitseakadeemia, Eesti Lennuakadeemia, Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor ja Tallinna Ülikool.
Õpilaste rõõmuks sisaldasid kohtumised õppejõudude ja tudengitega lisaks infovahetusele ka praktilisi ülesandeid või tegevusi. Näiteks Viljandi Kultuuriakadeemiast olid kohal metallitöö eriala õppejõud ja programmijuht, kelle eestvedamisel said osalejad endale meelepärase metallist ripatsi vermida. Sisekaitseakadeemia infotunnis mõõdeti stopperiga, mitme sekundiga suudavad õpilased endale tuletõrjuja varustuse selga panna. Tartu Tervishoiukõrgkooli tudengite juhendamisel said õpilased proovida nukkude peal täiskasvanu, lapse ja beebi elustamisvõtteid. Eesti Maaülikool tutvustas maastikuarhitekti eriala läbi praktiliste ülesannete ning Mainor suunas õpilased grupitööd tegema, et nad saaksid teadlikumaks erinevatest ametikohtadest ja teaksid, milliseid oskusi need ametikohad eeldavad.
11. klassi neiud tunnistasid vahetult pärast ülikooli tutvustavat infotundi, et on suures segaduses. „Mida rohkem erinevatest erialadest kuulen, seda rohkem hakkan kahtlema. Mind huvitavad nii paljud asjad. Mida ma peaksin siis valima?“ selgitas Grettel Liset.
„Isegi erinevates koolides võib olla sama eriala, aga õpe on näiteks teises linnas,“ lisas Kadi. Ta tunnistas, et kui mingit ametit promotakse, paneb see mõtlema, et äkki ongi hea valik. „Tuleb mõelda, mida ise tahan teha. Vanemate ja õpetajate arvamused mõjutavad ka,“ lisas ta.
„Mul on liiga palju huvisid ja ma ei tea, mida valida,“ tõdes Alice.
Päeva teises pooles läksid gümnaasiumiõpilased Põltsamaal tegutsevaid ettevõtteid külastama. Õpilasi võtsid vastu Palmako, Epiim, PuitProfiil, Romec Metall, Vikan, Põltsamaa Loss ja Gemlook.
16. märtsil lähevad 12. klassid karjäärinädala raames Adaveresse, et karjäärikoordinaator Merle Karuksi juhendamisel osaleda ettevõtlusmängus „Hea kodanik“, 9. klassid külastavad Tallinna Karjäärikeskust ning 7. klassid läbivad Karjäärikompassi. 17. märtsil osalevad 8. klassid teemapäeval „Tulevikuamet ja mina“.