Noorteorganisatsioon 4-H on rahvusvaheline maanoori ühendav organisatsiooni, mis on Põltsamaal tegutsenud peaaegu 20 aastat.
Põltsamaa Ühisgümnaasiumis töötav õpetaja Eva-Brit Bergmann on ühtlasi ka noorteühenduse 4H vabatahtlik juhendaja, kelle sõnul on ühenduse eesmärk pakkuda lastele ja nooretel erinevaid tegevusi.
„Pean oluliseks, et nad saaksid ka Eestist väljaspool käia, näha ja kogeda. Organisatsioon ühendab noori, kes tahavad midagi ise teha,“ selgitas Eva-Brit organisatsiooni eesmärki ja lisas, et viimasel välisseminaril osalenud noorte seast on tulnud positiivset tagasisidet. „Noorsootöö avaneb neile uuest küljest, üks õpilane ütles, et ta tahaks sellega ka tulevikus tegeleda,“ tõi ta näite.
Tänavu novembris käisid neli 12. klassi õpilast Iirimaal Rural Youth Europe seminaril. Siret Pomjalov, Marleen Mikk, Marjanne Vainu, Karola Savotškin kirjeldasid oma esimest lennureisi järgmiselt: „Kuulsime Rural Youth Europe´i seminarist meie klassijuhatajalt ja Noorteühing Eesti 4H juhendajalt Eva-Brit Bergmannilt, kes julgustas meid üritusest osa võtma. Kuna keegi meist varem reisinud polnud, oli peale klassijuhataja suureks abiks ka õpetaja Birgit Kuslap, kes on Rural Youth Europes Eesti esindajaks ning Kätlin Merisalu (Eesti 4H tegevjuht), kes viisid meid kurssi asjadega, mis seminaril toimuma võib hakata ning jagasid juhiseid, kuidas õige lennuki peale jõuda.
Lisaks Eestile oli osalejaid ka Soomest, Lätist, Austriast, Šveitsist, Sloveeniast, Taanist, Gruusiast, Rootsist, Norrast, Iirimaalt ja Inglismaalt. 5. novembri varahommikul võtsime suuna Riia lennujaama poole, et sealt Dublinisse lennata. Lennujaamas kohtusime kahe abivalmi Läti neiuga, kes samuti seminarile teel olid. Tänu nende abile läbisime kenasti dokumendikontrolli ning jõudsime õigele lennukile. Lennukiga lendasime me kõik esimest korda ning see oli põnev ja kõrvulukustav kogemus. Dublinisse jõudes võtsid meid vastu Helen ja Ollie, kelle iiri aktsentidest me kohe vaimustuses olime.
Lisaks meile ja lätlastele, liitusid meiega ka kaks rootslast ning üks noormees Šveitsist. Droghedasse jõudes olime kõik lummatud, kui ilusas kohas me nädal aega elame. Esmalt seadsime ennast tubadesse sisse ja tutvusime oma toakaaslastega, ning pärast seda suundusime maalimistuppa, kus olid ka teiste riikide esindajad. Õhtul ootas meid ees kolmekäiguline õhtusöök, mis oli väga maitsev. Kolmekäigulised õhtusöögid olid ka teistel õhtutel. Alguses oli muidugi keeruline, sest me ei olnud harjunud inglise keeles suhtlema, kuid nädala lõpuks olime sellega juba nii harjunud, et vahepeal vestlesime isegi omavahel inglise keeles. Esimese õhtu lõpus ootas meid ees esimene üllatus – professionaalne Iiri tantsija, kes osavõtjatele mõned “lihtsamad” tantsusammud õpetas. Teisel õhtul toimus rahvusõhtu, kus saime maitsta iga riigi traditsioonilisi toite ning õppida nende rahvatantse.
Muudel õhtutel mängiti lauamänge, lauldi karaoket ning muidugi tantsiti.
Kui lühidalt see nädal kokku võtta, siis iga päev toimusid erinevad arutelud ja grupitööd, kuidas luua turvaline ja aktsepteeriv õhkkond 4H klubides üle maailma. Arutasime, milline on olukord erinevates Euroopa riikides ja kuidas seda parandada saaks.“ Noored kohtusid külalisesinejatega, kes jagasid oma kogemusi, ja noored panid kirja ideid, kuidas nende arvates võiks ühiskonda vähemuste suhtes aktsepteerivamaks muuta.
Neiud tõdesid, et on väga rõõmsad, et neil avanes võimalus silmaringi avardada ning tutvuda soojade ja kokkuhoidvate inimestega, tänu kellele on neil imelised mälestused kogu eluks.