Õpilaskonverents ''Klikk ja kogemus''

Loomise kuupäev 21.12.2024

Põltsamaa Ühisgümnaasiumis toimus 05. detsembril traditsiooniline kooli sünnipäevale pühendatud õpilaskonverents, mis sellel aastal keskendus sotsiaalmeedia ja meedia tarbimise mõjudele noorte eludes. Üritus tõi kokku 9.-12.klasside õpilased, õpetajaid ja külalisesinejad, et ühiselt arutada, kuidas sotsiaalmeedia ja meedia kujundavad meie igapäevast elu, mõjutavad meie otsuseid ja on muutumas üha suuremaks osaks ühiskonnast. 

Konverentsi avasid õpilasettekanded. Video vahendusel rääkis enda äriplaanist, selle loomisest ning saatusest, vilistlane Laura Saska. Distantsõppe mõjudest tegi ülevaate 12. klassi õpilane Eleriin Mikk ning enda kogemusi teha sotsiaalmeediast töö jagasid 11. klassi õpilased Kenneth Kuusk ja Georg Karl Pook. 

Üheks külalisesinejaks oli sotsiaalmeedia turundaja ning koolitaja Brit Mesipuu, kelle ettekanne põhines sotsiaalmeedia uuringu kokkuvõttel. Ta tõi oma ettekandes välja mitmeid näiteid nii positiivsetest kui ka negatiivsetest kogemustest. Näiteks rõhutas, kuidas sotsiaalmeedia aitab hoida ühendust sõprade ja perega ning võimaldab jagada oma loovust laiemale publikule. Samas tõi välja mitmed probleemid nagu küberkiusamine, sõltuvus ja kehv enesehinnang, mis võivad kaasneda liigse kasutamisega. Brit Mesipuu, kelle igapäevane töö on seotud sotsiaalmeediaga, lõpetas oma ettekande mõttega, et nutimaailm ja selle kasutamine ei ole halb, aga me peame mõtlema, mida me seal teeme ning seda tegevust enda jaoks teadvustama. 

Üheks päeva tipphetkeks kujunes paneeldiskussioon, kus osalesid vilistlased Kertu Ütt, Sten Teppan, Kelli-Karita Jefimov ja külalisena Maili Metssalu, paneeli juhtis Põltsamaalt pärit ja Põltsamaa Raadio üks eestvedajaid Eva Nõmme. Arutleti, millised meedia tarbijad nad on ning kuidas mõjutab meedia osalejate elusid. 

Päeva teises pooles rääkis Tartu Ülikooli Ühiskonnateaduste instituudi juhataja ja ajakirjandussotsioloogia kaasprofessor Ragne Kõuts-Klemm sellest, milline oleks meie elu ilma ajakirjanduse ja uudisteta. Ettekanne avas ajakirjanduse ja ajakirjanike töö maailma ning tõi kuulajateni põnevaid ja kohati ehmatavaid fakte: näiteks on maailmas vaid 7 riiki, kus on ajakirjandusvabadus ning kurvastav oli näha, kui suur osa maailmast on nö punases ehk ajakirjandust tsenseeritakse ja suunatakse.  

Konverents andis osalejatele võimaluse sügavamalt analüüsida enda meediatarbimisharjumusi ning mõista, kuidas need mõjutavad vaimset ja füüsilist heaolu. Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 11.b klassi õpilane Merlin Keldermäe, kes oli ka konverentsi moderaator, sõnas, et Konverentsi teema “Klikk ja kogemus” oli väga asjakohane ja huvitav. Talle meeldis, et ettekanded käsitlesid nii sotsiaalmeedia positiivseid kui ka negatiivseid külgi. Eriliselt jäid meelde õpilaste ettekanded, kuidas on nad sotsiaalmeedia enda kasuks tööle pannud ja mis ohud seal varitsevad. Konverentsilt võtab kaasa mõtte, et sotsiaalmeedia kasutamine peaks olema teadlik ja tasakaalustatud, et see toetaks meid, mitte ei tekitaks stressi. Konverents pani rohkem mõtlema sellele, kui oluline on vahepeal ekraanidest puhata ja keskenduda päriselu suhetele. 

Lõpetuseks jääb kõlama sõnum: sotsiaalmeedia ja meedia mõju meie elus sõltub eelkõige sellest, kuidas me ise seda tarbime. Nutikas ja teadlik kasutamine võimaldab meil saada platvormidest kasu, samas kui liigne või hoolimatu tarbimine võib viia negatiivsete tagajärgedeni. 

Konverentsi lõpetas traditsiooniliselt kontsert ning sellel aastal viis kuulajad muusika ja mõtiskluste maale Maili Metssalu koos kitarrist Jaan Jaagoga. 

Aitäh, Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus, kes kaasrahastas konverentsi noortealgatusena koostööprojektist Lõuna-Eesti Ettevõtlikud Noored (LEEN). 

 

Viimati muudetud 21.12.2024.