Põltsamaa Ühisgümnaasiumi noormehed osalesid Robotexil

Loomise kuupäev 05.12.2022

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi kolm noormeest osalesid 25. novembril Tallinnas toimunud rahvusvahelisel robootika suursündmusel Robotex International. Neid saatsid juhendajad Rainer Tõnnis ja Janis Nõlvak.

Neljandat korda Robotexil osalenud abiturient Markkus Mätlik rääkis, et tema eesmärk oli saavutada võimalikult kõrge koht 3kg lego sumos. “Aasta otsa arendasin oma robotit. Mul siiamaani alles ka robot, millega eelmisel võistlusel osalesin,” ütles Markkus. “Päris hästi läks,” tõdes ta ja lisas, et väike tagasilöök tuli mehaanilistel põhjustel. “Üks lükkamissüsteem ei püsinud üleval, vaid hakkas ise alla kukkuma. Oleksin arendamisel sellele rohkem rõhku pidanud panema,” arutles ta.

Markkus ehitas roboti koolis olevast materjalist. “Ühed rattad tõin kodust, kuna need on väga hea haakuvusega,” lisas ta.

Tänavu osales Robotexil rohkem roboteid kui varasematel aastatel. Mätliku sõnul oli alagruppe koguni üheksa, võistlustules oli kokku 45 robotit. “Eelmisel aastal oli näiteks neli alagruppi,” tõi võrdluseks Markkus, kes pääses oma alagrupist edasi.

Nüüd hakkab Markkus tegelema kooli IT-projektiga, mis on otseselt elektroonikaga seotud. “Hetkel on plaan algusest peale ise ehitada ja programmeerida robottolmuimeja. Võimalusi tundub siin olevat, et projekt ellu viia,” tõdes ta.

Leonardo Moroz rääkis, et tema osales Robotexil teist korda. “Sain alagrupist edasi, aga siis kaotasin vähese programmimise pärast. Ei olnud hästi läbi mõeldud, ma hakkasin robotit ehitama ainult kuu aega enne võistlust,” arutles ta ja tõdes, et ei tulnud varem selle peale, millised olukorrad võivad juhtuda.

Leonardo tunnistas, et võistlustel oli tajuda pinget. “Ma olin hästi elevil ka võistluste eel. Tükk aega ootasin sinna minekut, viimased päevad venisid minu meelest väga aeglaselt,” tõdes ta ja lisas, et plaanib ka aasta pärast Robotexil osaleda.

Esimest korda osales Robotexil Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilastest Kevin Randmäe, kes oli ehitanud roboti koos sõber Aleksander Liebenauga, kes haigestumise tõttu võistlusele ei pääsenud. Haigestumise tõttu jäi võistlustel käimata ka Sander Põdral, kes pidi osalema 1kg lego sumos oma robotiga.

 “Aega oli meil kaks ja pool nädalat, nii et kõige paremini ei saanud teha. Meie roboti ülesanne oli liikuda mööda joont,” selgitasid noormehed. Edaspidi on Kevinil ja Aleksandril plaanis oma robotit arendada, et aasta pärast Robotexil parema tulemuse saavutada.

Kevin tõdes, et võõrkeeli oli Robotexil väga palju kuulda. “Kõige vähem oli seal eestlasi,” tõdes ta.

“Täitsa toredalt läks, pigem hästi,” võttis Janis Nõlvak Robotexil käigu kokku. “Nad nägid, kuidas vastaste robotid nende robotite vastu võitlesid, panid tähele aspekte, mille peale nad üldse ei tulnud. Lõpuks on oluline üks asi: muudkui katsetad, katsetad ja katsetad.”

 

*****

Mis on Lego sumo ja joonejärgmine?

LEGO sumoroboti ülesanne on vastase ringist välja toimetamine järgides kõiki viisakus- ja võistlusreegleid. Väljakutse leiavad kõik olenemata tehnilisest tasemest ja vanusest.

Joonejärgimisvõistlusel on robotite ülesandeks läbida võimalikult kiiresti väljakule musta joonega maha märgitud rada. Kaks robotit võistlevad üksteisega paralleelsetel peegelpildis olevatel radadel. Robotid peavad olema tehtud LEGOdest.

 

Viimati muudetud 05.12.2022.