29. jaanuaril toimus noorte laulu- ja tantsupeo kõnevõistluse „Püha on maa“ lõpetamine Tallinnas, kutsutute seas oli ka Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 4. a klassi õpilasi.
Korraldusmeeskonna sõnul ajendas neid kõnekirjutamise võistlust korraldama soov teada saada, kuidas väljendavad oma mõtteid, tundeid ja vaateid peo tähtsaimad osalised – lapsed ja noored. Mida tähendab neile Hando Runneli sõnastatud, XIII noorte laulu- ja tantsupeo väärtussõnumit kandev juhtmõte „Püha on maa“ ning millise kõne peaksid nemad, seistes terve Eestimaa ees?
Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilased ja klassijuhataja Sirje Suvi kirjutasid kõnevõistlusel osalemisest ülevaate:
„Ühel päeval tuli õpetaja kooli ja ütles, et me hakkame kõnevõistluse jaoks kõnesid kirjutama. Kõnevõistlus oli pühendatud XIII noorte laulu- ja tantsupeole „Püha on maa”.
Õppisime, kuidas kõnet alustada, mis võiks olla sisuks ja kuidas lõpetada. Meil oli valida, kas teeme luuletuse või jutu.
Mõtlesime ja arutasime, mida tähendab sõna „püha” ja leidsime, et see võib olla igaühe jaoks erinev, aga meil oli ka palju ühiseid mõtteid. Meile kõigile meeldib rahvatants ja keegi meist ei taha, et sõda tuleks meie maale nagu see on praegu Ukrainas.
Kui kirjatükid valmis, saatis õpetaja need Tallinna poole teele. 16. jaanuaril said kuus last meie klassist personaalse kutse kõnevõistluse lõpetamisele.
Pidulik lõpetamine toimus Tallinnas MUBA Suures Kammersaalis. Enne pidulikku tseremooniat tutvustati meile MUBA ruume ja õppimisvõimalusi.
Meile loeti ette 27 erinevat kõnet, kus igaüks oli lahti mõtestanud, mida tema jaoks „püha” tähendab. Kõik ettekanded olid huvitavad, sõnal „püha” on palju erinevaid lähenemisi.
Kõnede esitajateks olid gümnaasiumi ja ülikooli õpilased, üks õpilane oli kuuendast klassist. Meie olime kõige nooremad.
Vahepalaks mängiti klassikalist muusikat. Kuulsime harfi, flööti, kontsertkannelt ja klaverit. Muusika oli väga ilus ja kõlas hästi selles saalis. Lõunaks pakuti pidulikku lõunasööki ja pidulik õhtu lõppes tordisöömisega.
Meie klassi lapsed said kõik tänukirjad. Tallinnasse oli kutsutud: Holger Jans, Fred Lepik, Sidelle Miljand, Lenna Kalberg, Marian Koov ja Karolina Laats. Kahjuks Holger ja Fred ei saanud tulla, sest läksid jalpallivõistlusele.“
Fotol on Karolina, Lenna, Sidelle, Marian, õpetaja Sirje Suvi ja tantsupeo üldjuht Agne Kurrikoff.