1. juunil toimus Põltsamaa Ühisgümnaasiumi aulas juba teist aastat järjest Väikeste inimeste konverents pealkirjaga „Märka ja hooli“, kus 1.-3. klasside Adavere, Lustivere ja Põltsamaa õpilased tutvustasid mõnda vahvat ettevõtmist käimasolevast õppeaastast.
Konverentsi alguses esitas lastelaule ja lõi meeleolu 1.-2. klasside mudilaskoor koos muusikaõpetaja Meeli Nõmmega. Seejärel andsid teadustaja rollis olnud 11. klassi neiud Kadi ja Alice sõna konverentsi ellukutsujale Merle Karuksile.
Karuks tõdes, et on tänulik ühele unetule ööle viis aastat tagasi. „Mõtlesin, et tahaksin näha, kuidas väikesed lapsed on saalis ja esitlevad üksteisele oma vahvaid tegemisi. Miks ainult suured inimesed peavad konverentsi ja tihtipeale veel igavaid?“ selgitas ta lapsepärase konverentsi idee sündi.
Võrreldes möödunud aastaga oli tänavune konverents mõõtmetelt juba suurem. „Eelmisel aastal oli konverentsile kutsutud väiksem osalejaskond. Täna peaks siin olema 205 last, sest Põltsamaa Ühisgümnaasiumis õpib sekretäri andmeil 1.-3. klassini täpselt nii palju lapsi,“ tõdes korraldaja.
Konverentsi külastasid ka Junior Achivement Eesti esindajad Kersti Loor ja Merike Elmik. „Me tulime spetsiaalselt siia Põltsamaale, sest uskuge mind, Tallinnas ei ole me kunagi sellist üritust näinud nagu Väikeste inimeste konverents. Väga äge, et te seda teete!“ innustas Loor siinseid õpetajaid ja õpilasi unikaalse traditsiooniga jätkama.
Konverentsil kajastati erinevaid teemasid, mis käsitlesid inimeste ja elukeskkonna märkamist ja neist hoolimist. Oli klassikalisi ettekandeid, laulu ja pillimängu, tantsu, luuletusi, videosid. Olulisel kohal oli meeskonnatöö – olenevalt ettekandest esitles projekti terve klass või olid nad kaasatud konverentsil näidatud video tegemisse.
Ülevaade õpilaste ettekannetest
1. c klass tutvustas nelja nädala vältel läbi viidud prügi koristamise aktsiooni. Kord nädalas käis klass ühiselt prügikorjel nii kooli ümbruses kui ka teistes piirkondades Põltsamaa linnas. Perioodi jooksul koguti tänavatelt ja rohealadelt kokku 750 liitrit prügi. Adavere 1. klass esitas liikumisaastale kohaselt märkamise ja hoolimise sõnumi läbi tantsu.
Lustivere 1. klass esitas aga üheskoos märkamise, hoolimise ja tegutsemise teemalise luuletuse ja laulu. Esitluse lõpus jäi kõlama sõnum: „Tee teistele seda, mida tahad, et sulle tehakse“. 1. a kutsus kuulajaid üles ühinema nendega kajamängus „Püüdsin kinni sääse ma“ ning 1. b klass tutvustas, millised eestikeelsed sõnad neile meeldivad. Sõnad olid peidetud omaloomingulistesse luuletustesse.
2. b tutvustas ettekande kaudu, kuidas nende klass on õppeaasta vältel lugusid märganud. Osana ettekandest oli ka video, milles iga õpilane sai esitada ühe küsimuse lasteraamatu autorile. Laste jaoks põletavaid küsimusi kirjanikule oli seinast seina, alustades teema valiku põhjusega kuni kirjaniku suhteseisu ja laste olemasoluni välja.
2. c tutvustas lõiminguprojekti, milles esitleti stsenaariumi „Kuidas me tuba värvisime“: õpilased olid videosse jäädvustanud oma versiooni vanema ja lapse vahelisest koostööst toa renoveerimisel, kasutades selleks isetehtud plastiliinist nukke. Tegevuse käigus arendasid õpilased nii loo jutustamise kui ka video tegemise oskust.
Adavere 2. klass tutvustas projekti „Meie klassi rohenurk“, mil nad olid õppetöö käigus mulda külvanud paprika ja tomati seemneid ja video abil jäädvustati taimede kasvamine. Sama klass esitas ka laulu „Rohenäpp“, saateks mängisid õpilased ukulelet. Taimekasvatusprojekti esitles ka Põltsamaa 2. a klass, kes kasvatas tomatitaimi, et need emadepäeva emadele pidulikult üle anda.
3. a klass tutvustas nende teretamise teemalist uurimistööd, milles nad jõudsid järeldusele, et teretamine annab märku, et oleme teist inimest märganud. Uurimistöö käigus ütles iga õpilane päeva jooksul vähemalt 10 inimesele (nende seas nii täiskasvanutele kui ka lastele) tere ning jälgis, kuidas teretusele reageeritakse. Etteaste lõpus julgustati eakaaslasi sõna „tere“ julgelt kasutama. Samuti esitas see klass ka „Tere“ laulu.
Adavere 3. klass tegi liiklusteemalise šõu, millega sooviti tähelepanu pöörata hoolimisele ja märkamisele liikluses. Video vahendusel näidati ka praktiliselt, kuidas kaasliiklejate jaoks turvaliselt liigelda tasakaaluliikuri, elektritõukeratta ja rulluiskudega.
3. b klass tutvustas tüdrukute tehnoloogiaoskuste arendamise võimalusi huviringis Põltsamaa Unicorn Squad ning näidati valgustahvleid koos eesti- ja ingliskeelse tekstiga, mille nad ise valmistanud on. Konverentsi lõpetas 3. c klass, käsitledes sõpruse teemat.
Lastepärane konverents sisaldas ka liikumispause. Maia Lepiste kehastatud mereröövliproua juhatas lapsed õuevahetundi ning õhutas neid aktiivselt liikuma. Ka mitmetes ettekannetes oli mõeldud väikeste inimeste konverentsil esinejate ja kuulajate peale, julgustades neid kaasa tantsima või laulma.
Konverentsi lõpus tänas lapsevanem ja MTÜ Trollitrall juhatuse liige Taimi Lutsar konverentsil osalenuid sõnadega: “Aitäh, et kinkisite meile sellise toreda päeva!”